Ostatnio dodane [ proza ]

stajenny. część piąta. [J. P.]
stajenny. część czwarta [J. P.]
stajenny. część trzecia [J. P.]
stajenny. część druga [J. P.]
stajenny. część pierwsza [J. P.]
samotna plaża [J P.]

Ostatnio dodane [ poezja ]

żonglerka [A. S.]
niepokorna [A. S.]
nostalgia [A. S.]
ludzki los [E. J.]
o ponownym znajdowaniu sensu [J. W.]
posłuchaj miły [A. S.]
gumisie [U. P.]
o zwyczajności [S. P.]
cicho sza... [A. S.]
noworoczne szaleństwo [M. K.]
za późno [A. P.]
prośba [I. N.]
gdzie jesteś [M. K.]
twoje oczy [M. K.]
zostałem dziadkiem [J. P.]
uparcie i skrycie [A. S.]
za późno na żal [M. K.]
list [M. K.]
polowanie [M. K.]
czyściec mój [M. K.]
ostatnia decyzja [M. K.]
własny dom [M. K.]
zawiodłeś [M. K.]
prawdziwa [U.P.]
majtki [M. B.]
je suis [M. B.]
samotność [M. F.]
przyspieszam kroku [A. S.]
zakochanie ? [A. S.]
czy już czas [J. W.]


wszystkie dodane ostatnio, a
nie uwzględnione tutaj teksty
dostępne są w archiwum


Warto przeczytać
-
-
-
-
-
-


Dźwiękiem zaplątani

Anna Łotysz
zwierzenia drewnianej róży


Krzysiek Banita Kargól
na śmierć mnie skazano

Krzysiek Banita Kargól
ostatni spacer


więcej zaplątanych w czytane i śpiewane słowa dźwięków pojawi się wkrótce w osobnej zakładce.


Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0Formularz logowania


Witaj, Gość · RSS 2018-12-13, 03:29
Główna » Artykuły » Artykuły

Dziwny jest ten świat - Recencja Tomka Apanasiuka
Dziwny jest ten świat
Arkadiusz Łakomiak
[recenzja Tomka Apanasiuka]


Niezwykle trudno jest recenzować wiersze dla dzieci, ponieważ najlepszymi odbiorcami tego typu wierszy... są właśnie dzieci. Co my, ludzie dorośli możemy wiedzieć o tym co kryje się w głowie dziecka? Niewiele pamiętamy z naszych dawnych dziecięcych lat. Zazwyczaj są to obrazy, jakieś uczucia, bliskie osoby, jakaś piosenka czy wiersz. Wspomnienia są dosyć wybiórcze. Autorzy, którzy piszą wiersze dla dzieci mają trudne zadanie, ponieważ sami muszą myśleć jak dzieci, czasem być jak dzieci...
Wiersze, które pragnę wam przedstawić mogą oczywiście czytać też dorośli, by choć przez chwilę wrócić do lat młodości. Przecież w każdym dorosłym drzemie małe dziecko, a ta książeczka z pewnością je przebudzi.
Kiedy po raz pierwszy przeczytałem wiersz Arkadiusza Łakomiaka na portalu gdzie różni ludzie próbują swoich sił w dziedzinie poezji, pierwsza myśl jaka pojawiła się w mojej głowie była o tym, że to musi być niezwykle wrażliwy człowiek. Potrafi słowami ożywić dosłownie wszystko co nieożywione i nadać temu ludzkie cechy. Postanowiłem kupić książeczkę tego autora pt "Dziwny jest ten świat" i zapoznać się bliżej z jego twórczością.
Od pierwszej chwili urzekła mnie lekkość rymu, który jest zupełnie niewymuszony i całkowicie naturalny. W większości są to wiersze o zwierzętach które mają swoje dylematy, a jednocześnie przedstawione są w sposób śmieszny i pobudzający wyobraźnię dziecka, oraz niezwykle pouczający, tak jak w wierszyku pt. "Zając"...

"Nie chciał w ogóle słuchać mamusi
To się naprawdę źle skończyć musi"

... gdzie tytułowy zając miał brzuszek pusty i kicał na pole młodej kapusty by podjadać gospodarzowi całe główki tego warzywa.
Czasem autor przypomina Jana Brzechwę opisując rozmowę rosnących na polu warzyw, które borykają się z różnymi problemami, jak w wierszu o tytule "Warzywa". Jednym z moich ulubionych wierszy, który głęboko zapadł mi w pamięć jest ten pod tytułem "Drwal". Jest to rymowana historia drwala, który wyrusza do lasu by ściąć drzewo na opał na zimę. Okazuje się, że ten drwal kocha drzewa, co w zwykłym świecie musi być absurdem i samo takie uczucie dyskwalifikuje go w swoim zawodzie. W bajce jest inaczej. Autor ma szerokie pole do popisów dla swojej wyobraźni. Widać też, że pisanie sprawia mu radość, bo wyobraźcie sobie, że ogórki w beczce nagle ożywają i czują wielki ścisk, pchają się na siebie, przepraszają, zupełnie jak ludzie w autobusie w godzinie szczytu.
Jest też opowieść o dzielnych eskimosach, którzy...


"Mają tylko siebie w tym malutkim igloo,
ogrzewają serce, żeby nie wystygło".

... to zdanie mówi wszystko. Prawda?
W dzisiejszym świecie, gdzie rządzi telewizja i dziecko trudno od telewizora oderwać, gdzie już nie trzeba używać wyobraźni, bo wszystko na ekranie pokazują obrazy, bajki wierszowane są poboczną i często zapomnianą sztuką, a przecież każdy z nas wciąż pamięta "Kaczkę dziwaczkę", "Kwokę" czy "Na straganie". Książka ta dodatkowo opatrzona jest w rysunki przy każdym wierszu, lecz nie takie jak w dzisiejszych nowoczesnych książkach, lecz takie jak wtedy, gdy my sami byliśmy dziećmi. Rysunki są skromne, małe, ale przedstawiają wszystko co trzeba i pozwalają wyobraźni się ożywić.
W książce tej jest wiele wierszy które z pewnością zaskoczą, a przede wszystkim każda historia jest po coś. Jestem pewien, że każdy czytelnik znajdzie wiersz, który trafi prosto do serca i zostanie już na długo zapamiętany.
Na zakończenie chcę wam przedstawić jeszcze autora któremu zadałem cztery krótkie pytania, które pojawiły się w mojej głowie po lekturze książki.

Skąd się wziął pomysł na pisanie bajek dla dzieci?
Tak nagle ni stąd ni zowąd. Pomyślałem, że w końcu zapiszę te rymy które mam w głowie, a które tak łatwo mi przychodzą. Napisałem pierwszy wierszyk pt "Kalendarz". Wiersz spodobał się mojej córce, więc napisałem drugi, potem trzeci itd.

Dlaczego Twoim zdaniem dzieci lubią bajki?

Trudne pytanie. Może dzieci utożsamiają się z niektórymi postaciami, może ich świat w którym żyją przypomina trochę bajkę.

Dlaczego bohaterowie Twoich bajek to w większości zwierzęta?

Dlaczego zwierzęta? To czysty przypadek, piszę też o roślinach, bo próbuję wychwytywać w nich jakieś szczególne cechy, coś co od razu je odróżnia od innych, np. nic nie jest podobne do krokodyla, czy słonia. Te ich charakterystyczne cechy trzeba wyeksponować i pokazać szerzej.

Jak oceniasz siebie jako poetę?
Nie jestem poetą, to zbyt poważne określenie...  Powiedziałbym tak: Jestem początkującym i starającym się pisać człowiekiem, a że czasem coś mi wyjdzie, to już inna bajka. Zdaję sobie sprawę, że niektóre bajki są lepsze od innych i że nie wszystkim się podoba to co piszę, ale staram się tym nie przejmować i piszę jak mi coś wpadnie do głowy, bo piszę tylko wtedy, kiedy mam pomysł, więc nie piszę nic na siłę, nie ślęczę godzinami przed komputerem i nie wymyślam.

***

Nie pozostaje mi więc nic innego jak zaprosić was do czytania zbioru wierszowanych bajek Arkadiusza Łakomiaka pod tytułem "Dziwny jest ten świat" i życzyć przyjemnej lektury.

Tomasz ApanasiukKategoria: Artykuły | Dodał: Banita (2014-02-19)
Wyświetleń: 396 | Komentarze: 4 | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 4
0 Spam
4 PanMiś  
No to mi zrobiliście niespodziankę, że ho ho! Pragnę Wam serdecznie podziękować za miłe słowa. Wiem, ja piszę specyficznie, bo dla dzieci i dorosłych jednocześnie.Może to błąd, a może nie -  sam nie wiem. Będę pisał, póki mnie to bawi, a na razie bardzo bawi. Z resztą, jak mam nie pisać, kiedy czytam takie recenzje. Dodajecie mi skrzydeł, takimi wpisami i to bardziej niż Wam się to wydaje. Dziękuję Wam.

0 Spam
3 Iguś  
Uwielbiam Arka za jego lagodna postawe I ten jego nick PanMis:) jakze do niego pasuje. To czlowiek o bogatym sercu, ktory wiele potrafi przezwyciezyc a z krytyki wyciagac wnioski, w miare jak go czytam moge smialo powiedziec ze daleko zajdzie swoim pisaniem, bo tak naprawde na portalach gdzie wiednieje nie ma dla niego konkurencji. I to jest prawda. Tworzenie to jest ciagla praca, trzeba podchodzic do tego na powaznie, szczegolnie gdy sie pisze dla dzieci, dbac o jezyk I precyzje wypowiedzi. Bo nie mozna dzieciom podsylac zlych obrazow. Czytalam wiele wierszy, nazwijmy to proba pisania wierszy dla najmlodszych I szczerze nie wszyscy sie do tego rodzaju pisania nadaja. Zycze Arkowi powodzenia:)

0 Spam
1 Banita  
Na pierwszą wierszowaną bajkę Arka natknąłem się na jednym z tak zwanych portali literackich. Zacząłem czytać i szybko stwierdziłem, że to nie moja "bajka" bo szukam czegoś zupełnie innego. Jednak hmmm przeczytałem do końca smile I wracałem wielokrotnie... Po uśmiech, chwile "zawieszenia" od tego co akurat robiłem. Bo wiersze dla dzieci... ale może we mnie ciągle żyje dziecko, a może znalazłem w Jego utworach drugie dno... Bo Arek opisuje życie, opowiada o świecie nie tylko zwierząt czy roślin... Mówi o ludziach... A robi to w sposób swój własny, wyjątkowy, w sposób taki, że i dziecko, i człowiek dorosły znajdą w tych opowieściach coś dla siebie. Będą to tylko widzieli z różnej perspektywy. Dzieci to chyba najbardziej wymagająca grupa odbiorców, szczera do granic możliwości, i na taką krytykę autor wierszowanych bajek jest narażony. Czy Arek takiej krytyce podoła? Mogę Wam Robaszki Kochane powiedzieć, że z całą pewnością tak. Widziałem grupkę dzieci słuchających Jego wierszy z tego zbioru... Wszystkie były zasłuchane... Czy warto posiadać na półce tomik wierszowanych bajek? Na to pytanie musicie sobie odpowiedzieć sami. Ja już mam :)

0 Spam
2 szalonykon  
Krzysztofie Banito. Poszperałem sobie nieco po Google i odkryłem 42 wiersze Arkadiusza w tomiku - Dziwny jest ten  świat. Wynika to z linku:http://www.bajkownia.org/arkadiusz-lakomiak. Bogdan Dmowski również czyta wiersze naszego autora z cangarozy na Youtube -http://www.youtube.com/watch?v=3K4PqXml4TQ - czyta je dzieciom i dorosłym. To chciałbym dodać jako uzupełnienie twojego komentarza.
Nie będę - bo nie wypada ? - dodawać niewielkiej notki uzupełniającej. Znam jedynie z dziecństwa -  Lokomotywę Juliana Tuwima. I to wszystko. Arek zasługuje chociażby ilością swoich wierszy dla dzieci na uznanie. Tak sądzę.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
[ Rejestracja | Wejdź ]
Stwórz bezpłatną stronę www za pomocą uCoz